جدیدترین و آخرین اخبار علمی| خبرخوان علمی

Loading fehamnews خبر فهام
علمی
🔺 تصویب آئین‌نامه حمایت از تولید دانش‌بنیان حوزه ICT در دستور کار

🔺 تصویب آئین‌نامه حمایت از تولید دانش‌بنیان حوزه ICT در دستور کار 17

🔹 معاون وزیر ارتباطات گفت: جزئیات آئین‌نامه حمایت از تولید دانش‌بنیان و اشتغال آفرین در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه آینده کمیسیون راهبری کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال، نهایی می‌شود.

 1401/02/29 09:07

🔺 ثبت رکورد کاشت حلزون شنوایی در کشور/ بیمه‌ها پول پروتز حلزون شنوایی را نمی‌دهند 30

🔹 رئیس هیات امنای صرفه جویی ارزی از انجام ۱۴۳۰ عمل کاشت حلزون شنوایی در سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: کمتر از بیست درصد از بودجه‌های مصوب برای خرید پروتز به هیات امنا تخصیص یافته است.

 1401/02/20 10:23
🔺 امیدواری برای حل بحران پردازنده با کاهش قیمت تراشه های گرافیکی

🔺 امیدواری برای حل بحران پردازنده با کاهش قیمت تراشه های گرافیکی 30

🔹 تحلیلگران معتقدند کاهش شدید قیمت تراشه‌های گرافیکی می‌تواند پایانی غیرمنتظره و سریع برای بحران جهانی تراشه‌ها باشد که تولید محصولاتی مانند گوشی‌های هوشمند و انواع خودروها را فلج کرده است.

 1401/02/06 10:49

🔺 برگزاری گردهمایی معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی با حضور وزیر بهداشت 29

🔹 اولین گردهمایی معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی در سال جاری در تاریخ ۲۱ و ۲۲ اردیبهشت ماه با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار می‌شود.

 1401/01/29 13:04
🔺 برگزاری پنجمین مسابقه دانش‌آموزی نور با نام ابوریحان بیرونی/آخرین مهلت ارسال آثار

🔺 برگزاری پنجمین مسابقه دانش‌آموزی نور با نام ابوریحان بیرونی/آخرین مهلت ارسال آثار 59

🔹 پنجمین مسابقه بین‌المللی دانش‌آموزی نور به همت بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) به نام دانشمند بزرگ جهان اسلام ابوریحان بیرونی برگزار می‌شود؛ این دوره از مسابقه شامل ساخت فیلم‌های ۶۰ ثانیه‌ای در دو محور علمی عمومی و ویژه است.

 1401/01/28 11:28
🔺 تصویب آیین نامه افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی/انتقاد از سهمیه های ورود به این رشته

🔺 تصویب آیین نامه افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی/انتقاد از سهمیه های ورود به این رشته 49

🔹 دبیر شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی از تصویب آیین نامه افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی خبر داد و گفت: آیین نامه افزایش ٢٠ درصد ظرفیت آموزش پزشکی، تدوین و توزیع ظرفیت مصوب به تفکیک دانشگاه‌های علوم پزشکی تنظیم شده است.

 1401/01/28 08:38
🔺 افزایش چندبرابری سرعت خط تولید لوازم خانگی با نانو پوشش‌های زیرکونیوم

🔺 افزایش چندبرابری سرعت خط تولید لوازم خانگی با نانو پوشش‌های زیرکونیوم 34

🔹 یکی از شرکت‌های فناور پوشش‌های تبدیلی نانویی مقاوم به خوردگی را عرضه کرده که علاوه بر آنکه موجب افزایش خاصیت مقاومت به خوردگی می‌شود، سرعت خط تولید محصولات لوازم خانگی را نیز ارتقا می‌دهد.

 1401/01/27 10:17
🔺 ادای احترام وزیر علوم به شهدای گمنام دانشگاه ملی ملایر

🔺 ادای احترام وزیر علوم به شهدای گمنام دانشگاه ملی ملایر 33

🔹  امروز، ملایر میزبان دکتر محمد علی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و جمعی از مسئولین استانی است و با حضور وزیر علوم و استاندار همدان، هشت پروژه با اعتباری افزون بر هزار میلیارد تومان در شهرستان ملایر افتتاح و یا کلنگ‌زنی می‌شود.

 1401/01/27 09:31
🔺 رئیسی: ارز ۴۲۰۰ تومانی باید تا حصول اطمینان از اینکه مشکلی پیش نمی‌یاید، ادامه یابد

🔺 رئیسی: ارز ۴۲۰۰ تومانی باید تا حصول اطمینان از اینکه مشکلی پیش نمی‌یاید، ادامه یابد 37

🔹 رئیس جمهور گفت: دولت تصمیم گرفته کارهای سخت را با درایت و کم‌ترین عوارض پیگیری و اجرایی کند و ارز ۴۲۰۰ تومانی باید تا حصول اطمینان از اینکه مشکلی پیش نمی‌یاید، ادامه یابد و یا جبران آن را به مردم بپردازیم.

 1401/01/25 07:31
🔺 نشست فعالان دانش‌بنیان

🔺 نشست فعالان دانش‌بنیان 37

🔹 نشست اعضای فراکسیون اقتصاد دانش بنیان با فعالان این حوزه، چهارشنبه ۲۴ فروردین در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد. در این نشست سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریس‌جمهور، سید جواد ساداتی‌نژاد، وزیر کشاورزی و غلامعلی حداد عادل، رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی هم حضور داشتند. پیش از این نشست اعضای این فراکسیون، ستاری و برخی از فعالان اقتصادی از نمایشگاه ایران ساخت بازدید کردند.

 1401/01/24 22:29
🔺 کشف یک نامزد بالقوه جدید برای تولید آنتی‌بیوتیک

🔺 کشف یک نامزد بالقوه جدید برای تولید آنتی‌بیوتیک 32

🔹 از آنجا که مقاومت دارویی و ظهورعفونت‌های جدید در حال تبدیل شدن به تهدیدی جدی برای بهداشت جهانی است، تقاضا برای انواع جدیدی از آنتی‌بیوتیک‌ها رو به افزایش است و اکنون محققان به نتایج جدیدی دست یافته‌اند.

 1401/01/23 17:06

🔺 تولید نانوکاتالیست توسط دانش‌بنیان‌ها و رد تست آزمایشی آن از سوی صنعت 25

🔹 یکی از شرکت‌های فناور ضمن دریافت گواهی‌نامه نانومقیاس برای سه محصول و توسعه آن‌ها در صنعت، اقدام به تولید کاتالیستی بر پایه کربن فعال و نانو فناوری کرده، ولی اجرای تست آن در صنعت مورد استقبال قرار نگرفته است.

 1401/01/23 12:28
🔺 تمرکززدایی فعالیت‌های بزرگ فرهنگی از تهران به دانشگاه‌های شهرستان‌ها

🔺 تمرکززدایی فعالیت‌های بزرگ فرهنگی از تهران به دانشگاه‌های شهرستان‌ها 39

🔹 معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم بر تمرکز زدایی فعالیت‌های بزرگ فرهنگی از تهران به دانشگاه‌های شهرستان تاکید کرد و گفت: در این راستا برنامه‌های بزرگ فرهنگی را از تهران به شهرستان‌ها بردیم.

 1401/01/22 11:00
🔺 حمایت ۳۰ میلیاردی وزارت علوم از پارک‌ها/اختصاص اعتبارات به پارک‌ها بر اساس عملکرد

🔺 حمایت ۳۰ میلیاردی وزارت علوم از پارک‌ها/اختصاص اعتبارات به پارک‌ها بر اساس عملکرد 71

🔹 معاون فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اختصاص اعتبارات به پارک‌های علم و فناوری بر اساس عملکرد آن‌ها، اعلام کرد: ۳۰ میلیارد به پارک‌های علم و فناوری، ۷ میلیارد به مراکز رشد و ۶ میلیارد به مراکز کارآفرینی تخصیص داده شد.

 1401/01/22 10:32
🔺 گسترش همکاری دانشگاه علامه طباطبایی با دانشگاه بولیوی در حوزه علوم انسانی و اجتماعی

🔺 گسترش همکاری دانشگاه علامه طباطبایی با دانشگاه بولیوی در حوزه علوم انسانی و اجتماعی 47

🔹 دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه عالی سان سیمون دولت چندملیتی بولیوی با هدف ترویج و گسترش همکاری علمی و پژوهشی در حوزه علوم انسانی و اجتماعی بر اساس اصول برابری و منافع مشترک، تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

 1401/01/21 16:02
🔺 بومی‌سازی ابزاری برای مطالعه لایه‌های نازک در سلول‌های خورشیدی و پیل‌های سوختی

🔺 بومی‌سازی ابزاری برای مطالعه لایه‌های نازک در سلول‌های خورشیدی و پیل‌های سوختی 36

🔹 گروهی از محققان یکی از شرکت‌های فناور ابزاری را برای مطالعه لایه‌های نازک در سلول‌های خورشیدی و پیل‌های سـوختی و همچنین برای مطالعه فصل مشترک لایه‌های نازک در سلول‌های خورشیدی و پیل‌های سوختی تولید کردند.

 1401/01/21 09:31
🔺 چگونه از سردرد در ایام روزه‌داری پیشگیری کنیم؟/ توصیه‌هایی برای روزه‌داری در بیماران گوارشی

🔺 چگونه از سردرد در ایام روزه‌داری پیشگیری کنیم؟/ توصیه‌هایی برای روزه‌داری در بیماران گوارشی 54

🔹 رئیس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان با بیان اینکه سردرد یکی از مشکلات رایج در ایام روزه داری است، راهکارهای پیشگیری از بروز سردرد در این ایام را تشریح کرد.

 1401/01/20 14:26

🔺 مصائب دانشجویان ایرانی در چین 42

🔹 دانشجوی رشته پزشکی است اما نه تا به حال کشور محل تحصیلش را دیده نه آزمایشگاه و سالن تشریح را تجربه کرده. باور کنید یا نه، دو سال تمام همین جوری درس خوانده. این روزها اما کلافه شده و دلش می‌خواهد تکلیفش برای آینده مشخص شود. او یکی از دانشجویان بورسیه چین است که ناگهان کرونا زندگی‌اش را تغییر داد. ویروس کرونا اولین بار در چین شناسایی شد، در یک بازار محلی فروش غذاهای دریایی. این ویروس به سرعت منتشر شد و همه ما یک همه‌گیری جهانی را تجربه کردیم.

 1401/01/20 12:40
🔺 دانش‌آموز دبیرستانی به کشفی جالب در مورد ستاره‌های نوترونی دست یافت

🔺 دانش‌آموز دبیرستانی به کشفی جالب در مورد ستاره‌های نوترونی دست یافت 37

🔹 در سراسر جهان اخترفیزیکدانان در حال بررسی امواج گرانشی هستند که هنگام برخورد سیاهچاله‌های دوردست یا ستارگان نوترونی به سمت زمین می‌آیند و یکی از این اخترفیزیکدانان "کریستین یه" (Christine Ye)، دانش‌آموزی ۱۷ ساله از دبیرستان "ایستلیک" (Eastlake) در حومه سیاتل است.

 1401/01/19 11:59
🔺 ۲۲ مرکز آزمایشگاهی پیام نور عضو شبکه آزمایشگاهی معاونت علمی ریاست جمهوری شدند

🔺 ۲۲ مرکز آزمایشگاهی پیام نور عضو شبکه آزمایشگاهی معاونت علمی ریاست جمهوری شدند 47

🔹 معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام نور، با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۱ با عنوان «سال تولید، دانش بنیان و اشتغال‌آفرین» توسط مقام معظم رهبری، از عضویت ۲۲ مرکز آزمایشگاهی دانشگاه از سال ۱۳۹۷ به کسب شرایط لازم برای عضویت در «شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی» معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد.

 1401/01/18 13:30
🔺 ایجاد نواحی نوآوری در شهرها، گامی برای ظهور فناوری در زندگی عادی مردم

🔺 ایجاد نواحی نوآوری در شهرها، گامی برای ظهور فناوری در زندگی عادی مردم 40

🔹 وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه ایجاد نواحی نوآوری در شهرها گامی برای ظهور فناوری در زندگی عادی مردم است، گفت: باید تلاش کنیم هویت شهر تهران را بر اساس فناوری و نوآوری تعریف کنیم. اقدامی که دانشگاه صنعتی شریف در قراردادن ناحیه نوآوری در بطن جامعه انجام داده است با معنای ایجاد نگاه جدید به شهرسازی و مدیریت شهری به اینصورت که فناوری و نوآوری باید بخشی از بدنه شهری در تمام شهرها و به ویژه کلانشهر تهران باشد بسیار ارزشمند است و تلاش می‌کنیم در این زمینه مجوزهای لازم برای ایجاد پهنه‌های فناوری به دانشگاه‌ها صادر کنیم.

 1401/01/18 10:30
🔺 دعوت از دانشجویان علاقمند و مستعد رشته‌های علوم پزشکی برای ارائه ایده

🔺 دعوت از دانشجویان علاقمند و مستعد رشته‌های علوم پزشکی برای ارائه ایده 32

🔹 در نخستین جلسه کمیته تحقیقات دانشجویی پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی که با حضور پدر پیوند سلول‌های بنیادی ایران برگزار شد، بر استفاده از ظرفیت‌های بالای جهاد دانشگاهی در فراهم کردن بستر مناسب برای جذب دانشجویان نخبه و همچنین، دعوت از دانشجویان علاقمند و مستعد رشته‌های علوم پزشکی برای ارائه ایده‌های خود به این کمیته تأکید شد.

 1401/01/17 08:52
🔺 برنامه‌های جدید توسعه فناوری در پژوهشگاه شیمی تشریح شد

🔺 برنامه‌های جدید توسعه فناوری در پژوهشگاه شیمی تشریح شد 24

🔹 رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی، ضرورت توجه به تولید مواد اولیه و مؤثره سموم کشاورزی و کودهای شیمیایی، استخراج و تولید مواد مؤثره و اسانس‌ها از گیاهان دارویی، برنامه‌ریزی برای رفع چالش‌های حوزه تولید مواد و تولید دانش فنی در حوزه‌های مختلف صنایع را از برنامه های جدید این پژوهشگاه نام برد.

 1401/01/16 15:10
🔺 تا پایان ترم همه دانشجویان در دانشگاه حضور خواهند یافت

🔺 تا پایان ترم همه دانشجویان در دانشگاه حضور خواهند یافت 31

🔹 رئیس دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه همه دانشجویان تا پایان ترم در دانشگاه حاضر خواهند شد، گفت: در پایان ماه مبارک رمضان دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ورودی ۱۴۰۰ این دانشگاه، ضمن استقرار در خوابگاه در کلاس‌های حضوری دانشگاه حضور خواهند یافت.

 1401/01/16 11:11
🔺 آموزش حضوری مقطع کارشناسی‌ پلکانی است/همه دانشجویان سرکلاس خواهند رفت

🔺 آموزش حضوری مقطع کارشناسی‌ پلکانی است/همه دانشجویان سرکلاس خواهند رفت 46

🔹 معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به آغاز پلکانی و مرحله‌ای آموزش حضوری دانشجویان مقطع کارشناسی در ترم جاری، گفت: هیچ دانشگاهی اجازه ندارد برنامه‌ای برای بازگشت دانشجویان دوره کارشناسی به آموزش حضوری ارائه نکند.

 1401/01/16 06:42
🔺 بازدید وزیر کشور از پروژه قطار ملی جهاد دانشگاهی

🔺 بازدید وزیر کشور از پروژه قطار ملی جهاد دانشگاهی 34

🔹 احمد وحیدی، وزیر کشور، حمیدرضا طیبی، رئیس جهاددانشگاهی، منوچهر منطقی، معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت و سیدمجتبی شفیعی سرپرست سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، ظهر امروز پانزدهم فروردین ماه با حضور در شرکت واگن‌سازی تهران از پروژه طراحی و راه‌اندازی قطار ملی مترو بازدید کردند.

 1401/01/15 18:02
🔺 کاهش ساعات موظفی تدریس اعضای هیات علمی فناور و افزایش پایان‌نامه‌های مرتبط با فناوری

🔺 کاهش ساعات موظفی تدریس اعضای هیات علمی فناور و افزایش پایان‌نامه‌های مرتبط با فناوری 32

🔹 قائم مقام معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به امضا و ابلاغ متمم بخشنامه آیین‌نامه حمایت از فعالیت‌های فناورانه اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی از سوی دکتر طهرانچی ریاست دانشگاه آزاد اسلامی، از برداشتن گامی در راستای حمایت بیش از پیش از فعالیت فناورانه و دانش بنیان اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد. 

 1401/01/15 16:03
🔺 تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین با "مقاله" تناقض ندارد/الزامات تحقق شعار سال در دست ماست

🔺 تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین با "مقاله" تناقض ندارد/الزامات تحقق شعار سال در دست ماست 41

🔹 معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، گفت: برخی می‌گویند ما در سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین با مقاله مخالف هستیم. این اشتباه است و این موضوعات با یکدیگر در تناقض نیستند. اگر بخواهیم تولید داشته باشیم و اشتغال آفرین باشیم و کاری را با بنیان علمی انجام دهیم، مراحلی دارد. مسیری که باید طی کنیم، از مقاله می‌گذرد ولی به مقاله منتهی نمی‌شود. مقاله هدف نهایی نیست، بلکه وسیله ماست.

 1401/01/15 13:09
🔺 غیبت دانشجویان بیمار دانشگاه آزاد در کلاس‌های حضوری "موجه" است

🔺 غیبت دانشجویان بیمار دانشگاه آزاد در کلاس‌های حضوری "موجه" است 38

🔹 رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در نیمسال تحصیلی جاری، غیبت دانشجویانی که به دلیل ابتلا به بیماری یا علائم بیماری، در کلاس‌های درس حضور نیابند، موجه محسوب خواهد شد، گفت: به تمامی واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی تأکید شده است که اساتید پس از گذشت ۵۰ دقیقه از آغاز کلاس حضوری، به مدت ۱۵-۱۰ دقیقه استراحت و تنفس اعلام کنند.

 1401/01/14 15:08
🔺 ویدئو / آغاز رسمی آموزش حضوری در دانشگاه‌ها

🔺 ویدئو / آغاز رسمی آموزش حضوری در دانشگاه‌ها 66

🔹 مراسم ازسرگیری آموزش حضوری دانشجویان، یکشنبه (14 فروردین) با حضور دانشجویان دانشگاه تهران، جمعی از مسئولان دانشگاه و وزارت علوم و همچنین محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، برگزار شد. با تصمیم دولت و ستاد ملی کرونا، آموزش حضوری در مدارس و دانشگاه‌ها پس از دو سال وقفه به دلیل کرونا، از سر گرفته شده است.

 1401/01/14 14:34
سرخط خبر جدیدترین و آخرین اخبار علمی| خبرخوان علمی
عبارات داغ

تاریخچه خبر جدیدترین و آخرین اخبار علمی| خبرخوان علمی

تصاویر خبری جدیدترین و آخرین اخبار علمی| خبرخوان علمی
🔺 تصویب آئین‌نامه حمایت از تولید دانش‌بنیان حوزه ICT در دستور کار
🔺 امیدواری برای حل بحران پردازنده با کاهش قیمت تراشه های گرافیکی
🔺 برگزاری پنجمین مسابقه دانش‌آموزی نور با نام ابوریحان بیرونی/آخرین مهلت ارسال آثار
🔺 تصویب آیین نامه افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی/انتقاد از سهمیه های ورود به این رشته
🔺 افزایش چندبرابری سرعت خط تولید لوازم خانگی با نانو پوشش‌های زیرکونیوم
🔺 ادای احترام وزیر علوم به شهدای گمنام دانشگاه ملی ملایر
🔺 رئیسی: ارز ۴۲۰۰ تومانی باید تا حصول اطمینان از اینکه مشکلی پیش نمی‌یاید، ادامه یابد
🔺 نشست فعالان دانش‌بنیان
🔺 کشف یک نامزد بالقوه جدید برای تولید آنتی‌بیوتیک
🔺 تمرکززدایی فعالیت‌های بزرگ فرهنگی از تهران به دانشگاه‌های شهرستان‌ها
🔺 حمایت ۳۰ میلیاردی وزارت علوم از پارک‌ها/اختصاص اعتبارات به پارک‌ها بر اساس عملکرد
🔺 گسترش همکاری دانشگاه علامه طباطبایی با دانشگاه بولیوی در حوزه علوم انسانی و اجتماعی
popup