جدیدترین و آخرین اخبار علمی| خبرخوان علمی

Loading fehamnews خبر فهام
علمی
🔺 پادکست / کوچ دوباره به دانشگاه

🔺 پادکست / کوچ دوباره به دانشگاه 11

🔹 این روزها که روند واکسیناسیون با سرعت بیشتری نسبت به گذشته پیش رفته است، دانشجویان امیدوارند که پس از چهار ترم بتوانند بار دیگر حضور در محیط دانشگاه و کلاس‌های درس را تجربه کنند؛ اگرچه نگرانی‌هایی در زمینه موج جدید بیماری و سویه‌های جدید وجود دارد. در دومین اپیزود از سری‌پادکست‌های صدای دانشگاه، دانشجویان دیدگاه‌هایشان را در مورد بازگشایی دانشگاه‌ها و انتظاراتی که از وزیر علوم دارند، مطرح کرده‌اند.

 1400/09/16 12:37
🔺 مراسم روز دانشجو و دانشجویانی که پشت در ماندند!

🔺 مراسم روز دانشجو و دانشجویانی که پشت در ماندند! 6

🔹 در حاشیه برگزاری مراسم روز دانشجو در دانشگاه صنعتی شریف که با حضور حجت الاسلام رئیسی برگزاذر شد، عده‌ای از دانشجویان که از قبل به مراسم دعوت نشده بودند با تجمع مقابل درب دانشگاه شریف خواهان حضور در مراسم بودند که از حضور آنها ممانعت به عمل آمد.

 1400/09/16 12:04
🔺 ترکش‌های کرونا بر پیکره آموزش عالی کشور/طرحی نو دراندازیم

🔺 ترکش‌های کرونا بر پیکره آموزش عالی کشور/طرحی نو دراندازیم 11

🔹 آموزش عالی از ترکش‌های بیماری کرونا بی‌نصیب نمانده است. تغییر بستر آموزش و کوچ به فضای مجازی، زندگیِ تحصیلی و روندِ یادگیری بسیاری از دانشجویان را متحول کرده است. بی‌توجهیِ سیاست‌گذاران آموزش عالی به این تغییرات می‌تواند اثرات سویی در پی داشته باشد. تغییر نوع نگاه به آموزش عالی می‌تواند از ابتدایی‌ترین گام‌های لازم برای متحول کردن این عرصه به شمار برود.

 1400/09/16 11:48
🔺 تکریم و معارفه رئیس دانشگاه شیراز

🔺 تکریم و معارفه رئیس دانشگاه شیراز 14

🔹 آیین تکریم و معارفه رئیس دانشگاه شیراز دوشنبه ١٥ آذر ۱۴۰۰ با حضور معاون وزیر علوم، تحقیقات وفناوری و همچنین ارتباط ویدئویی با محمد علی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.
در این مراسم ضمن تکریم و قدردانی از دکتر حمید نادگران، رئیس پیشین، دکتر محمد موذنی به عنوان رئیس جدید دانشگاه شیراز معرفی شد.

 1400/09/15 17:34
🔺 وقتی شفافیت در سلیقه ای عمل کردن نفس کم می آورد!

🔺 وقتی شفافیت در سلیقه ای عمل کردن نفس کم می آورد! 11

🔹 تجربه شفاف سازی در دنیا نشان می‌دهد هر چقدر بر میزان شفافیت نهاد‌ها و سازمان افزوده شود، به همان میزان فرآیند‌های اصلاحی اداره امور، ایجاد انگیزه برای نوآوری، انسجام اجتماعی، تحول فرهنگی تقویت می‌شوند.

 1400/09/15 14:00

🔺 تلویزیون اینترنتی دانشگاه تهران ۱۶ آذرماه افتتاح می‌شود 11

🔹 رئیس دانشگاه تهران از افتتاح شبکه تلویزیون اینترنتی دانشگاه تهران در روز سه‌شنبه ۱۶ آذر ماه با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد و گفت: این تلویزیون اینترنتی می‌تواند محلی برای انتشار صدای دانشجویان دغدغه‌مند باشد.

 1400/09/15 11:10
🔺 رفتار دینامیکی نیروگاه دودکش خورشیدی

🔺 رفتار دینامیکی نیروگاه دودکش خورشیدی 15

🔹 محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بررسی رفتار دینامیکی نیروگاه دودکش خورشیدی به این نتیجه رسیدند که با استفاده بهینه از ذخیره‌سازهای انرژی حرارتی، توسعه و تجاری‌سازی این فناوری به صرفه و قابل رقابت با فناوری‌های تولید توان سوخت‌های فسیلی است.

 1400/09/15 10:36
🔺 تاثیر ابتلاء به فشارخون در مرگ و میرهای ناشی از کرونا

🔺 تاثیر ابتلاء به فشارخون در مرگ و میرهای ناشی از کرونا 11

🔹 مبتلا بودن به بیماری‌های زمینه‌ای مختلف نظیر دیابت، مشکلات قلبی عروقی و مواردی نظیر آن‌ها می‌تواند وضع مبتلایان به بیماری کووید 19 را تا حد زیادی بحرانی کند. محققان کشور این موضوع را با محوریت فشارخون بالا بررسی کرده‌اند.

 1400/09/15 09:57
🔺 تعداد قراردادهای همکاری دانشگاه‌ها با صنعت در سال ۱۴۰۰

🔺 تعداد قراردادهای همکاری دانشگاه‌ها با صنعت در سال ۱۴۰۰ 8

🔹 معاون پژوهش‌وفناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در سال جاری تعداد قراردادهای در حال اجرا در حوزه ارتباط با جامعه و صنعت در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی به ۸۷۱۰ عدد و به ارزش ۳،۱۰۶ میلیارد تومان رسیده است.

 1400/09/14 15:30
🔺 آیا اپلیکیشن ها در بهبود مسواک زدن بچه‌ها مؤثرند؟

🔺 آیا اپلیکیشن ها در بهبود مسواک زدن بچه‌ها مؤثرند؟ 12

🔹 امروزه صحبت‌های زیادی در خصوص تأثیر شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن ها در بهبود اوضاع سلامتی بیماری‌های مزمن مطرح است. اما آیا این موارد در بهبود وضعیت مواردی مثل مسواک زدن کودکان و نوجوانان نیز مؤثرند؟

 1400/09/14 11:11
🔺 سیاست دانشگاه ها در "روز دانشجو"/دعوت از رییس جمهور برای حضور در این مراسم

🔺 سیاست دانشگاه ها در "روز دانشجو"/دعوت از رییس جمهور برای حضور در این مراسم 34

🔹 معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: دانشگاهیان و تشکل‌های دانشجویی به ویژه از دانشگاه‌های خارج از شهر تهران از رییس جمهور و وزیر علوم برای حضور در این مراسم دعوت کردند که هنوز نتیجه آن مشخص نشده است.

 1400/09/13 05:23
🔺 قرارداد ۴۰۰ میلیون دلاری ناسا و ۳ شرکت خصوصی برای ساخت ایستگاه فضایی جدید

🔺 قرارداد ۴۰۰ میلیون دلاری ناسا و ۳ شرکت خصوصی برای ساخت ایستگاه فضایی جدید 22

🔹 تنها دو روز پس از تایید بی سر و صدای جایگزینی ایستگاه فضایی بین‌المللی با یک ایستگاه دیگر طی ۱۰ سال آینده، ناسا اعلام کرد که قراردادهایی به ارزش ۴۰۰ میلیون دلار را برای ساخت ایستگاه فضایی جدید به سه شرکت خصوصی واگذار می‌کند.

 1400/09/12 18:08
🔺 چالش‌های پژوهش‌های علوم انسانی در کشور/پژوهشگر باید بدون دغدغه اقتصادی و معیشتی کار کند

🔺 چالش‌های پژوهش‌های علوم انسانی در کشور/پژوهشگر باید بدون دغدغه اقتصادی و معیشتی کار کند 43

🔹 معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با بیان این‌که با توجه به سطوح سه‌گانه از چالش‌ها و برای حل چالش‌های موجود در عرصه‌ی پژوهش‌های علوم انسانی در ایران، نمی‌توان یک نسخه تک بعدی ارائه داد، گفت: ما به یک بسته و «راه‌حل» چندسطحی نیاز داریم، بسته‌ای که بتواند برای هرکدام از این سطوح و لایه‌ها راه‌حل ویژه‌ای داشته باشد.

 1400/09/10 15:32

🔺 افزایش شیب خروج اعضای هیات علمی علوم پزشکی از بیمارستان‌های دولتی 24

🔹 رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر اینکه حقوق و دستمزد اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی باید افزایش پیدا کند، گفت: در حال شیب مهاجرت پزشکان از بخش دولتی به بخش خصوصی زیاد شده است و این زیان آور خواهد بود.

 1400/09/10 02:33

🔺 انتصاب روسای کمیته‌های تخصصی جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی 18

🔹 طی احکامی جداگانه از سوی ناصر سیم‌فروش، روسای کمیته‌های تخصصی «علوم پزشکی»، «علوم بالینی و سلامت» و «ابداعات، اختراعات و فناوری» بیست و هفتمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی منصوب شدند.

 1400/09/09 14:14
🔺 وبینار نقش آزمایش‌های ژنتیکی قبل از لانه‌گزینی در مدیریت و درمان ناباروری

🔺 وبینار نقش آزمایش‌های ژنتیکی قبل از لانه‌گزینی در مدیریت و درمان ناباروری 18

🔹 وبینار نقش آزمایش‌های ژنتیکی قبل از لانه‌گزینی (PGT) در مدیریت و درمان ناباروری با حضور جمعی از متخصصان این حوزه و به همت پژوهشگاه ابن سینا (وابسته به جهاد دانشگاهی) برگزار می‌شود.

 1400/09/09 13:12
🔺 چالش‌های فضانورد زن ناسا با لباس فضایی بسیار بزرگ خود!

🔺 چالش‌های فضانورد زن ناسا با لباس فضایی بسیار بزرگ خود! 28

🔹 جسیکا میر(Jessica Meir) فضانورد ناسا که در سال 2019 نخستین پیاده‌روی فضایی کاملا زنانه را به همراه "کریستینا کخ" (Christina koch) با موفقیت انجام داد، اخیرا در یک مصاحبه اعلام کرده که پوشیدن لباس فضایی بزرگ تولید دهه ۱۹۷۰ ناسا در شرایط گرانش صفر برایش چندان آسان نبوده است.

 1400/09/09 10:33
🔺 پژوهش آهسته و پیوسته انجام می‌شود/ هدف غایی پژوهش، "مقاله" نیست

🔺 پژوهش آهسته و پیوسته انجام می‌شود/ هدف غایی پژوهش، "مقاله" نیست 41

🔹 معاون پژوهشی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: پژوهش آهسته و پیوسته انجام می‌شود. در پژوهش جهش نداریم و کسی نمی‌تواند مسیری که اساتید بزرگ در طول ۴۵ سال طی کرده‌اند را در پنج سال بپیماید. تصور اشتباهی در ایران وجود دارد که فرد باید در سال تعداد بالایی مقاله چاپ کند، در صورتی که اصلا اینگونه نیست. هدف غایی پژوهش هیچ‌گاه "مقاله" نیست.

 1400/09/09 09:57
🔺 بحران تامین آب در حوضه آبریز زاینده‌رود و توصیه‌هایی برای مدیریت آن

🔺 بحران تامین آب در حوضه آبریز زاینده‌رود و توصیه‌هایی برای مدیریت آن 25

🔹 محمدمهدی اسماعیلی؛ استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران، در مطالعه‌ای که پاییز سال 1399 منتشر شده، بحران تامین آب در حوضه آبریز زاینده‌رود، مسائل اجتماعی و راهکارهای مدیریت آن را مورد بررسی قرار داده است.

 1400/09/09 09:33

🔺 دانشمند ایرانی ناسا در پس کشف بیش از ۳۰۰ سیاره فراخورشیدی ناشناخته 26

🔹 یک الگوریتم جدید هوش مصنوعی که به سرپرستی "حامد ولی‌زادگان" دانشمند ایرانی ناسا توسعه یافته است، بیش از ۳۰۰ سیاره فراخورشیدی ناشناخته را در داده‌های به دست آمده از تلسکوپ فضایی "کپلر" کشف کرد و نشان داد که در تشخیص موارد مثبت کاذب از سیاره‌های فراخورشیدی واقعی کارآمدتر از متخصصان انسانی است.

 1400/09/08 14:01

🔺 وزیر بهداشت: تشویق دانشجویان به مهاجرت، خیانت است 23

🔹 وزیر بهداشت تشویق دانشجویان به مهاجرت را خیانت خواند و گفت: نگاه‌های مدیریتی و اجرایی باید به داخل کشور معطوف شود. دکتر فخری زاده نمونه بارز مصداق عبارت "ما می توانیم" بود. ما هم با این شعار توانستیم در مدت کوتاهی، ۱۵۰میلیون دوز واکسن را به همت مردم،به افراد واجد شرایط تزریق کنیم. همچنین ۵ مرکز تولید واکسن در کشور به تایید رسید و انواع واکسن ها در هر پلتفرمی که در سایر کشورهای به تولید رسیده نیز در داخل کشور در حال تولید است. امیدوارم دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی راه اصلی خود را پیدا کنند و با هدف خدمت به مردم فعالیت کنند.

 1400/09/08 13:43

🔺 توجه به تحقیقات بنیادی در کنار تحقیقات کاربردی امری ضروری است 25

🔹 وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ارتباط آنلاین با شرکت‌کنندگان همایش «طرح جامع راه مهندسی» سازمان بسیج دانشجویی گفت: در عین اینکه انجام تحقیقات کاربردی برای رفع نیازهای موجود جامعه ضرورت دارد؛ توجه به تحقیقات بنیادی و حرکت در مرزهای دانش هم برای کشور مهم است.

 1400/09/07 17:13
🔺 چرا کادر درمان در پیک پنجم کرونا کمتر مبتلا شدند؟/ ایمنی جمعی با رعایت دو شرط

🔺 چرا کادر درمان در پیک پنجم کرونا کمتر مبتلا شدند؟/ ایمنی جمعی با رعایت دو شرط 44

🔹 نتایج  تحقیق پژوهشگران دانشگاه صنعتی خواجه نصیر بر روی رفتار ویروس کرونا نشان می‌دهد که با توسعه و گسترش واکسیناسیون همراه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، می‌توانیم شاهد روزی باشیم که با ایجاد ایمنی جمعی، همه گیری ویروس کرونا را شکست دهیم.

 1400/09/06 06:50
🔺 "سَمت" در عمر ۴۰ ساله خود به کدام سمت حرکت کرد؟

🔺 "سَمت" در عمر ۴۰ ساله خود به کدام سمت حرکت کرد؟ 21

🔹 در حالی که سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) تاکنون مسئولیت تهیه منابع درسی و دانشگاهی در زمینه علوم انسانی را عهده‌دار بوده و توانسته است علاوه بر کسب عنوان ناشر نمونه طی سالیان متمادی،‌ بیش از ۲۰۰۰ عنوان کتاب در حوزه علوم انسانی منتشر کند، طی ماه‌های گذشته عملکرد این سازمان مورد نقد عده‌ای خارج از دایره علمی و دانشگاهی قرار گرفته است!

 1400/09/06 02:43
🔺 دانشگاه‌ها باید بودجه خود را از ارتباط با صنعت تامین کنند

🔺 دانشگاه‌ها باید بودجه خود را از ارتباط با صنعت تامین کنند 32

🔹 معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: دانشگاهی که با پول دولت کار می‌کند هیچ تعاملی با جامعه خود ندارد. برای تغییر این اکوسیستم ابتدا باید تفکرات را تغییر و آن‌ها را به سمت نوآوری‌ها سوق داد و این تحول تنها به دست خود این افراد صورت می‌گیرد.

 1400/09/04 12:33
🔺 برای اشتغال پذیری دانشجویان چه باید کرد؟

🔺 برای اشتغال پذیری دانشجویان چه باید کرد؟ 23

🔹 در پژوهشی که توسط محققان دانشگاه اصفهان انجام شد، رابطه شایستگی‌های مسیر شغلی با اشتغال پذیری دانشجویان مورد بررسی قرار گرفت که بر اساس نتایج آن می‌توان از شایستگی‌های مسیر شغلی به عنوان سازه‌ای اثربخش در جهت ارتقاء اشتغال پذیری دانشجویان استفاده کرد.

 1400/09/03 10:10

🔺 درخواست مسئولان سلامت از رئیس جمهور برای توقف طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی 47

🔹 دکتر عین اللهی وزیر بهداشت، دکتر علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، دکتر محمد رئیس زاده رئیس سازمان نظام پزشکی و دکتر حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی به عنوان مسئولان سلامت کشور طی نامه ای به آیت الله رئیسی رئیس جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی خواستار توقف طرح افزایش ظرفیت پزشکی در شورای عالی انقلاب فرهنگی شدند.

 1400/09/02 13:00

🔺 معارفه رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی -شیراز 22

🔹 مراسم تکریم و معارفه رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز.امروز ۲ آذر ماه ۱۴۰۰ با حضور معاون آموزشی وزارت بهداشت، استاندار فارس، مسوولان کشوری و استانی در سالن مجموعه رفاهی دانشگاه شیراز برگزار شد.
در پایان دکتر وحید حسینی به سمت ریاست جدید دانشگاه علوم پزشکی شیراز معرفی شد

 1400/09/02 12:53
🔺 دومین جشنواره ملی «امیرکبیر» در البرز برگزار می‌شود

🔺 دومین جشنواره ملی «امیرکبیر» در البرز برگزار می‌شود 34

🔹 رئیس جهاد دانشگاهی استان البرز از آغاز به کار دومین جشنواره ملی «امیرکبیر» با هدف شناسایی رساله‌ها، پایان‌نامه‌ها و طرح‌های دانشجویی موفق که بر اساس تقاضای کارفرمایان نوشته شده باشند و به مرحله اجرا رسیده باشند، خبر داد.

 1400/09/01 14:23
🔺 تلاش برای تزریق واکسن نورا به صورت بوستر

🔺 تلاش برای تزریق واکسن نورا به صورت بوستر 25

🔹 نماینده تیم تولید واکسن نورا گفت: چالشی که برای فاز سه وجود دارد این است که در حال حاضر با توجه به گسترش واکسیناسیون، داوطلبی برای انجام مطالعه فاز سه وجود ندارد. طبق مذاکرات صورت گرفته با سازمان غذا و دارو، تلاش داریم فاز سه را به شکل بوستر انجام دهیم و برای افرادی که واکسینه شدند و نیاز به دوز بوستر دارند، مطالعه را انجام داده و نتایج را در اختیار وزارت بهداشت قرار دهیم.

 1400/08/30 17:58
سرخط خبر جدیدترین و آخرین اخبار علمی| خبرخوان علمی

تاریخچه خبر جدیدترین و آخرین اخبار علمی| خبرخوان علمی

تصاویر خبری جدیدترین و آخرین اخبار علمی| خبرخوان علمی
🔺 پادکست / کوچ دوباره به دانشگاه
🔺 مراسم روز دانشجو و دانشجویانی که پشت در ماندند!
🔺 ترکش‌های کرونا بر پیکره آموزش عالی کشور/طرحی نو دراندازیم
🔺 تکریم و معارفه رئیس دانشگاه شیراز
🔺 وقتی شفافیت در سلیقه ای عمل کردن نفس کم می آورد!
🔺 رفتار دینامیکی نیروگاه دودکش خورشیدی
🔺 تاثیر ابتلاء به فشارخون در مرگ و میرهای ناشی از کرونا
🔺 تعداد قراردادهای همکاری دانشگاه‌ها با صنعت در سال ۱۴۰۰
🔺 آیا اپلیکیشن ها در بهبود مسواک زدن بچه‌ها مؤثرند؟
🔺 سیاست دانشگاه ها در "روز دانشجو"/دعوت از رییس جمهور برای حضور در این مراسم
🔺 قرارداد ۴۰۰ میلیون دلاری ناسا و ۳ شرکت خصوصی برای ساخت ایستگاه فضایی جدید
🔺 چالش‌های پژوهش‌های علوم انسانی در کشور/پژوهشگر باید بدون دغدغه اقتصادی و معیشتی کار کند
popup